קורס קוסמטיקה מקצועי

קוסמטיקאית מוסמכת – קוסמטיקאית אשר סיימה בהצלחה את לימודי הקוסמטיקה בבית ספר הנמצא בפיקוח משרד התמ"ת. הלימודים מקנים ידע בטיפולי פנים לסוגי העור השונים, בהסרת שיער על ידי שעוות ובאיפור. למעשה החוק בישראל אינו דורש מקוסמטיקאית רישיון עבודה ואינו מחייב אותה לקבל תעודת קוסמטיקאית מוסמכת על קורס קוסמטיקה מקצועי. ועדה ובראשה רופאים מנסה לקדם חוק שרק קוסמטיקאית מוסמכת תהיה רשאית לבצע טיפולי פנים, ונראה שתוך מס' שנים חוק זה יצא לפועל.

קורס קוסמטיקה מקצועי
קורס קוסמטיקה מקצועי

קוסמטיקאית מומחית – קוסמטיקאית פרא רפואית – עד לא מזמן אסרו הפלסטיקאים ורופאי העור על הלקוחות שלהם להגיע לטיפולים במכון הקוסמטי מאחר והכשרה של קורס קוסמטיקה מקצועי לא עמדה בסטנדרט רפואי. כיום קיים שיתוף פעולה בין הרופאים ולקוסמטיקאיות, והרופאים מודעים לחשיבות הטיפול הקוסמטי והשלמתו לטיפול הרפואי והכירורגי בפנים ובגוף. למשל אחרי פילינג רפואי עמוק העור מגורה, אדום ויבש. הרופא לא יודע להסביר ללקוחה כיצד להרגיע את העור, כיצד להעניק לו לחות או לייעץ לה איך להתאפר. כאן נכנס תפקיד הקוסמטיקאית. קמטים מבחינה רפואית אינם מחלה, לכן הרפואה לא מנסה להתמודד עם זה. הקוסמטיקאית כן. קוסמטיקה מומחית נושקת לדרמטולוגיה ולכירורגיה פלסטית. הקשר ביניהם חזק, משלים ומפרה. כבר אין סטיגמה שלילית לקוסמטיקאיות כמו בעבר.נשים הפכו את מקצוע הקוסמטיקאית, קורס קוסמטיקה מקצועי למקצוע רציני, מוערך ורווחי. עדיין לא כל הרופאים מבינים את החוזק, היכולת והאפשרויות שבידי הקוסמטיקאיות. אך ניתן כבר לראות בטלביזיה, בעיתונות ובספרים שנותנים מקום מכובד לקוסמטיקה המומחית.
חשוב לציין ולזכור שקוסמטיקאית מומחית אינה עוסקת במתן שירותי רפואה, ואסור עליה לבצע פעולות המותרות לרופאים בלבד לא משנה איזה קורס קוסמטיקה מקצועי היא עברה!

על הקוסמטיקאית המומחית לשמור על מס' כללים חשובים:

• אתיקה מקצועית לדעת מהם גבולות המותר ואסור. רק בפיקוח רפואי צמוד ניתן לבחור בשיטות טיפול אפקטיביות יותר, בוריכוז של חומרים גבוה המביא לשינוי במרקם העור. העבודה בצמוד לרופא מאפשרת מתן טיפולים שאסור לעשות במכון הקוסמטי הרגיל. יחד עם זאת חשוב לא להיכנס לתחומים בהם אסור לעסוק ובכך למנוע נזקים.

• הכשרה נוספת מעבר ללימודי הקוסמטיקה הבסיסית או קורס קוסמטיקה מקצועי, השתלמויות על ידי רופאים ומומחים וכל הזמן להמשיך להתעדכן, ללמוד ולהתחדש. הקוסמטיקאית צריכה להתאים את עצמה ברמה המקצועית לרופא.

• קיום יחסי רופא – קוסמטיקאית – כבוד הדדי, כל אחד בתחומו ובגבולותיו, הפריה הדדית, נאמנות לרופא המפנה, הפניות חזרה לרופא, תקשורת שוטפת: מכתבי תודה על הפניות, תיאור הטיפול ועדכון.

קוסמטיקה ובריאות – בריאות היא מצב של שלום גופני, רוחני וחברתי מושלם ולא רק מצב של היעדר מחלה.

קוסמטיקה והיגיינה – ההיגיינה היא ענף שימושי של מדע הבריאות שמטרתה היא שמירת הבריאות וסילוק כל סכנה מאיימת על הבריאות. ענף זה כולל את כל המחקרים למניעת מחלות וחקיקת חוקים וכללים לשמירת הפרט והכלל. קל יותר למנוע מחלה מאשר לרפאה. למעשה היגיינה היא שם נרדף למושג רפואה מונעת. יישום ההיגיינה מתחלק לשלוש קבוצות עיקריות:

קוסמטיקה והיגיינה אישית – כל החוקים והכללים שהפרט צריך לשמור למען ישמור על בריאותו הגופנית, נפשית וחברתית. הכללים מתייחסים לניקיון, תזונה, לבוש, מדור, מנוחה, עבודה ועוד.
דוגמאות: ניקיון הגוף ורחצה, שטיפת ידיים לפני האוכל, החלפת בגדים ועוד.

קוסמטיקה והיגיינה ציבורית – בעוד יישום כללי ההיגיינה האישית מוטלת על הפרט, חובת שמירת, חקיקת ואכיפת חוקי ההיגיינה הציבורית מוטלת על נציגי הציבור. מטרת ההיגיינה הציבורית היא לסלק כל סכנה הנשקפת
לבריאותו של הפרט מהסביבה, וליצור תנאים סביבתיים העוזרים לשמירת בריאות הפרט בתחום הפיסי, הרוחני והחברתי. ההיגיינה הציבורית עוסקת באספקת מים נקיים, דיכוי מחלות, מניעת התפשטות של מגיפות סילוק מי השפכים והאשפה, ניקיון חוצות, תחזוקת גני ילדים ובתי ספר, מניעת זיהום אויר , סידור ונוהלי קבורה, כללי עבודה, כל השירותים למיניהם כדוגמת טיפול באונס, באלכוהוליסטים וכו'.
דוגמאות: אספקת מים מטוהרים, סילוק מי השפכים והאשפה, ניקיון חוצות, ייצור וחלוקת צרכי מזון ללא זיהום, השגחה על תנאי ניקיון של מסעדות, החזקת מגורים, בתי ספר, גנים ומקומות ציבוריים, השמדת מזיקים ומעבירי מחלות, ניהול בתי הקברות ועוד.

קוסמטיקה והיגיינה סוציאלית – בשנים האחרונות מתפתח ענף נוסף שנקרא היגיינה סוציאלית. מטרתה של ההיגיינה הסוציאלית היא לדאוג לתנאי עבודה. כאמור בריאות היא אינה מצב של שלום גופני בלבד, אלא גם מצב של שלום רוחני וחברתי. בנוסף לדאגה לתנאי עבודה הולמים המבטיחים הרחקת סכנות בריאותיות פיסיות בעבודה ופיקוח רפואי המונע מחלות הנובעות בשל אופי מיוחד של עבודה או חומרים הבאים במגע תוך כדי עבודה,
חשוב לדאוג לתנאי עבודה התורמים למצב הרוחני והחברתי של האדם. נושא זה מתפתח במיוחד בארה"ב והרבה חברות מעסיקות פסיכולוג תעשייתי.
דוגמאות: שמירה של שעות עבודה מקסימליות, חופשה שנתית, מתנות לחגים וכו'. חלק מההיגיינה הסוציאלית עוסק בתחום בתי הספר. ולצורך זאת, יש בעלי תפקיד במערכת הדואגים לבירור הגורמים המפריעים לשלומו הנפשי של התלמיד ולהתקדמות בלימודיו.